Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Zodpovězené otázky

Miroslava, 16.4.2018
Dobry den, je mozne zachranit a neprodavat nemovitost v insolvenci?. Nebo si najit vlastniho kupce na nemovitost?
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenci.

Za účelem posouzení Vašeho případu bychom potřebovali znát konkrétní okolnosti Vašeho insolvenčního řízení, zejména spisovou značku, pod kterou je insolvenční řízení u soudu vedeno.

Předem mnohokrát děkujeme za odpověď.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Marek, 16.4.2018
Zdravim, chtel bych pomoci s insolvenci, nevim na koho se obratit, psal sem maila nejakym veritelum ze nemam fin. proatredky na splaceni, doatal sem se do dluh. spirali a i vyhrozuji ze insolvenci napadnou. Muzete mi nejak pomoci?
Dobrý den,

velice Vám děkujeme za zájem o naše služby v oblasti právní pomoci s řešením dluhů, insolvenčního řízení a oddlužení.

V případě zájmu o telefonický kontakt nám, prosím, sdělte dobu, ve které Vám můžeme zatelefonovat, abychom se dohodli na podrobnostech ohledně Vašeho případu. Kontaktovat nás můžete rovněž na naší infolince 774 31 99 44 (stačí prozvonit, obratem Vám zavoláme na naše náklady zpět), na našem e-mailu: info@nemamdluhy.cz, potažmo na některé z našich kanceláří, jejichž seznam naleznete zde: http://www.nemamdluhy.cz/kontakt.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Michal, 12.4.2018
Jsem v insolvenci a porouchala se mi pračka,mahu požádat o proplaceni faktury -Syn ukončil zdš a začal studovat na sšto.častka na ditě zustava stejna nebo se zvyšuje.Děkuji za odpověd
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně insolvence.

Fakturu za opravu pračky budete muset uhradit z nezabavitelné částky Vašich příjmů, co Vám každý měsíc oddlužení zůstává ze mzdy, není možné ji uhradit ze splátek Vašeho oddlužení.

Nezabavitelná částka na syna zůstane stejná i po jeho "přestupu" na novou školu.

Pokud byste měl další dotazy ohledně insolvence, neváhejte se na nás obrátit.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Nikola, 5.4.2018
Dobry den
Lze podat navrh na oddluzeni,kdyz jsem nezamestnana a z UP me vyradili kvuli tomu, ze jsem zapomela na sjednanou schuzku?
Mam nejake moznosti?
Moc dekuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se oddlužení.

Pokud byste navrhovala oddlužení splátkovým kalendářem, musela byste soudu prokázat, že disponujete příjmy, ze kterých byste byla schopna svým nezajištěným věřitelům uhradit v rámci oddlužení min. 30 % jejich pohledávek vůči Vaší osobě. Tento zdroj příjmů může plynout např. i z darovací smlouvy či smlouvy o důchodu uzavřené se třetí osobu (např. s někým z přátel či z rodiny), pokud jste aktuálně nezaměstnaná a nemáte tedy žádný jiný zdroj příjmů.

Další variantou by mohlo být oddlužení zpeněžením majetkové podstaty, pokud vlastníte nějaký majetek.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů k oddlužení nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Marta K., 4.4.2018
Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho zpracování trvá , věřitele na mě tlačí a vyhrožuji i mým známým. Kdybych si u Vás podala žádost, za jak dlouho by nesměli nic podniknout a já si mohla trochu oddechnout. Děkuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně osobního bankrotu.

Dle ust. § 109 odst. 1 insolvenčního zákona mj. platí, že od okamžiku zahájení insolvenčního řízení nemůže být na Váš majetek provedena exekuce, stejně jako věřitelé nemohou podat proti Vám žalobu k příslušnému soudu či jinému orgánu. Dle § 97 odst. 1 insolvenčního zákona pak platí, že se insolvenční řízení zahajuje dnem, kdy insolvenční návrh dojde věcně příslušnému soudu.

Pokud věřitelé vyhrožují Vašim známým, kteří nemají s Vašimi závazky nic společného (nejsou např. v postavení ručitelů či spoludlužníků ve vztahu k Vašim dluhům), velice pravděpodobně se z jejich strany jedná o protiprávní jednání, které nemůže požívat právní ochrany, načež bych se na místě Vašich známých bránil dostupnými právními prostředky.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Martin Š., 1.4.2018
Dobrý den,

mám dotaz, který bych potřeboval zodpovědět, ale nenašel jsem na vašem webu žádnou odpověď.
Popíšu situaci, která se stala mému otci. Věřitelé na něj podali insolvenční návrh řešený formou konkurzu. Byl mu přidělen insolvenční správce. Otci byl zpeněžen majetek, který měl (jednalo se o dům), a umořila se tím část dluhu. Pak byl konkurz zrušen. Nebo si to alespoň myslíme. Mám tedy teď následující dotazy:
V jakém stavu se teď můj otec nachází, čili mohou na něj exekutoři?
Může se můj otec pokusit o oddlužení, aby splatil zbylou část dluhu?

S pozdravem,

Martin Š.
Dobrý den,

velice děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence Vašeho otce.

V případě, že došlo k pravomocnému ukončení insolvenčního řízení Vašeho otce, načež v rámci konkursu nedošlo k umoření veškerých jeho závazků, pak se věřitelé těchto závazků mohou domáhat jejich splnění (i) cestou exekuce - tj. vymáhat je po Vašem otci i nadále.

Možným řešením by skutečně bylo podat návrh na povolení oddlužení a v rámci nového insolvenčního řízení se konečně jednou provždy veškerých závazků zbylých po konkursu zbavit.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Jana, 27.3.2018
Dobrý den,
jsem v insolvenci a mám stálé zaměstnání. Uvažuji však o nějakém přivýdělku a ráda bych se zeptala ,jak je to pak s penězi,zda vše padne na insolvenci nebo nějaká část mi zůstane. Děkuji za odpověď.
Přeji hezký den.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence.

Za předpokladu, že máte schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, pak dle § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona platí, že jste povinna veškeré mimořádné příjmy poukazovat za účelem mimořádné splátky Vašeho oddlužení (samozřejmě pouze nad zákonem stanovenou nezabavitelnou částku příjmů).

Teoretickým řešením by bylo požádat soud o přiznání jiné výše splátky oddlužení, kdy by Vám soud mohl část Vašeho přivýdělku ponechávat. Jedná se však o individuální řešení, které soud nemusí schválit a bylo by tedy třeba jej blíže konzultovat.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně Vašeho oddlužení nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Vaclav, 25.3.2018
Dobrý den mám dotaz zda bych mohl zažádat o oddluzeni pokud sem spáchal trestný čin krádeže tedy byl sem spis spolupachatel a krádež byla nad 50 tisíc a je to teprve u policie jak to bude probíhat ?
Dobrý den,

děkujeme za dotaz týkající se oddlužení.

Za Vámi uvedených okolností nejste z možnosti dosáhnout oddlužení automaticky vyloučen, nicméně bude třeba zkoumat detailní okolnosti Vašeho případu, zejména zda oddlužením nesledujete např. tzv. nepoctivý záměr. Za tímto účelem by bylo vhodné, pokud bychom spolu Váš případ mohli blíže projednat, abychom se dozvěděli veškeré potřebné informace k posouzení Vaší možnosti dosáhnout oddlužení.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Soňa, 25.3.2018
Dobrý den,

po rozvodu jsem zůstala bez prostředků, musela jsem si vzít úvěr na nájem bytu, zařízení apod. nyní mám pouze jeden úvěr u banky Moneta ve výši 400 000,-. Spolu s úroky a s poplatky celková částka dluhu je přes půl milionu. Jsem sama a splácím měsíčně 6000. Mám ale obavu, že pokud např. přijdu o práci, nebudu schopna úvěr splácet. K tomu ještě platím nájem 10000,- telefon a pojištění. Existuje nějaká možnost na insolvenci, a nebudu na tom ještě hůře? Je mi 58 let a ráda bych byla v důchodu bez úvěru. Za odpověď a radu děkuji. Soňa.
Dobrý den, paní Soňo,

děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence.

Abyste o oddlužení mohla úspěšně žádat, musíte se mj. nacházet ve stavu tzv. úpadku nebo hrozícího úpadku. Např. je třeba mít závazky vůči minimálně dvěma různým věřitelům. Pokud máte závazek pouze vůči věřiteli Moneta Money Bank a nemáte žádný jiný závazek vůči žádnému jinému věřiteli (ani takový, který byste doposud třeba normálně řádně a včas věřiteli splácela), pak bohužel není dle současné právní úpravy možné o oddlužení úspěšně požádat.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na mém telefonním čísle 608 313 113 (stačí mě prozvonit, obratem Vám zavolám zpět).

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
www.nemamdluhy.cz

Alena, 17.3.2018
Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz zamestnavatel vyhlasi osobni bankrot maji zamestnanci v tomto pripade narok na nahradu mzdy a odstupneho na uradu prace.Dekuji za odpoved Alena
Dobrý den, paní Aleno,

děkujeme za Váš dotaz ohledně insolvence.

Informace k postupu při platební neschopnosti (insolvenci) zaměstnavatele lze nalézt např. zde: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava.

Pokud byste potřebovala s danou záležitostí pomoci, neváhejte nás kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček