Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Kateřina, 15.10.2019
Dobrý den, můj přítel má schválenou insolvenci. V případě, že se vezmeme a on za doby trvání manželství zemře, přechází automaticky insolvence na mě????
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

v takovém případě nebudete účastníkem insolvenčního řízení, neboť tímto je pouze Váš partner. Pokud zemře, insolvenční soud insolvenční řízení zastaví.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Veronika, 6.10.2019
Dobrý den , obracím se na Vás s pár otázkami, snad se nebudete zlobit.
Jde mi o to, že bych se nerada dopustila něčeho v rozporu se zákonem, né vědomě, nýbrž mou neznalostí této problematiky. Také chápu, že toto nelze řešit všeobecně, ale individuálně v mé momentální situaci co se týče insolvenčního řízení.
Insolvenci mám 4.rokem, do insolvence jsem vstoupila, když jsem ještě s mým teď už manželem nebyla.
Manželství jsme uzavřeli 10.6.2017. Žádnou předmanželskou smlouvu bohužel nemáme, protože jsme absolutně netušili, že se nám naskytne tato možnost, kterou popíšu.

Manžel má možnost koupit byt, který by byl financován u úvěru od Buřinky, který mu banka nabídla. Bance jsem situaci samozřejmě ihned sdělila, že já jakožto teď už jeho manželka jsem v insolvenci. Nemají stím problém, paní mi to popsala tak, že úvěr bude napsaný na manžela a já pouze poděpíšu, že o tom vím. To je moje první otázka - není toto nějaký problém? S manželem jsme toto samozřejmě hodně probírali - celou naši finanční situaci.
Kupní smlouva by byla psaná na manžela, protože to on by byt koupil z půjčených finančních prostředků. Chápu, že uzavřením manželství vzniká SJM, jen mi jde o to, aby kvůli mé insolvenci, se kterou on nemá absolutně nic společného, nepřišel o tento byt.
Bydlíme aktuálně v nájmu, ten nám chtějí zvýšit a splátka toho úvěru je o něco menší, než nájem, který nám bude zvýšen. Navíc máme malou dceru, a asi chápete, že každá koruna dobrá.

Jde o to, že jsem již dost ponaučená a insolvenci chci doplatit slušně a samozřejmě nechci řešit nějaké problémy a dělat tak problémy i manželovi.


Mockrát Vám děkuji a nezlobte se.
Dobrý den,

dle ust. § 412 odst. 1 písm. g) insolvenčního zákona platí, že po dobu schváleného oddlužení na sebe nesmíte přijímat nové závazky, které byste nemohla v době jejich splatnosti splnit. V opačném případě může takové jednání vést ke zrušení schváleného oddlužení. Jinými slovy, samotný fakt, že podepíšete prohlášení, že souhlasíte s dluhem Vašeho manžela nebude mít na Vaše oddlužení negativní vliv. Problém by byl, kdybyste si na sebe vzala závazek, který byste následně nesplnila a ten se tak ocitl po splatnosti. Takové jednání by mohlo vést ke zrušení schváleného oddlužení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Markéta, 6.10.2019
Dobrý den
Mám podány návrh na insolvenci. Jak hodně ovlivní soud fakt že některé dluhy vznikli i z hraní automatů.
Dobrý den,

takovou otázku bude insolvenční soud posuzovat individuálně vzhledem ke konkrétním okolnostem Vašeho případu, nicméně měl by přihlédnout k právnímu názoru Nejvyššího soudu ČR vyjádřenému v rozhodnutí č.j. 29 NSČR 32/2011-B-37 ze dne 28. 3. 2012, cit.: „posouzení, zda dlužník (ne) sleduje podáním návrhu na oddlužení nepoctivý záměr je logicky navázáno na hodnocení skutečností, které se udály v určitém časovém rámci, zpravidla před zahájením insolvenčního řízení. Přitom je třeba mít na paměti, že o způsobu řešení svého úpadku oddlužením typově žádají i osoby, které si úpadkovou situaci (nebo hrozící úpadek) přivodily do jisté míry lehkomyslným, marnotratným nebo obecně málo zodpovědným přístupem ke svým majetkovým záležitostem (počínaje tzv. řetězením úvěrů a půjček a konče třeba i utrácením peněz v hracích automatech), ale v určité fázi života (zpravidla časově úzce propojené dobou zahájení insolvenčního řízení) se rozhodly tento přístup změnit a své ekonomické potíže řešit smysluplnou cestou v insolvenčním řízení. Je-li taková proměna opravdová (o čemž by se měl insolvenční soud přesvědčit v insolvenčním řízení ve vazbě na vše, co v něm vyšlo najevo, … není důvod vylučovat dlužníka priory z režimu oddlužení.“

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Jiři, 5.10.2019
přeji hezky den chci se zeptat ročni vyučtovani dani taky seberou na splatky věřitelum děkuji za odpověd
Dobrý den,

ano, takový příjem je brán jakožto mimořádný příjem, který je třeba použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře Vašeho oddlužení. K tomu srov. např. právní závěry vyjádřené v usnesení Vrchního soudu v Praze č.j. MSPH 93 INS 19653/2011, 1 VSPH 241/2013-B-50.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Martin, 23.9.2019
Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nejsem schopen hradit splátky úvěrů, ale bydlím s rodinou v rodinném domku, na který splácím hypotéku, je možné podat návrh na odlužení s tím, že bych dále splácel hypotéku a nemusel prodávat RD?
Dobrý den,

co se týče rizika prodeje této nemovitosti, záleží především na tom, jaká je tržní cena nemovitosti, výše hypotéky, celková výše Vašich dluhů i výše Vašich příjmů. V každém případě je třeba počítat se skutečností, že věřitel hypotečního úvěru bude v rámci insolvenčního řízení vystupovat jakožto zajištěný věřitel, tudíž má právo insolvenčnímu správci dát pokyn k prodeji Vaší nemovitosti. Stejně tak ale tohoto práva využít nemusí a Vaše nemovitost se na jeho pokyn prodávat nebude. Nicméně se jedná o poměrně komplikovanou záležitost, kterou by bylo vhodné projednat osobně, proto se na nás neváhejte obrátit, abychom spolu vše projednali. Důležité bude zejména se zajištěným věřitelem vyjednat, zda (a za jakých podmínek) nebude při oddlužení prodej Vaší nemovitosti požadovat. V tomto jednání Vám budeme rádi nápomocni!

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Josef, 6.9.2019
Dobrý den,je mi víc ja 65.Oddlužení mi bylo soudem schváleno.Posílám určenému i.správci těch cca 1100 kč/měsíčně.SSZ mi však stále strhává z dúchodu přes 3000 kč prý až to nabyde právní moci a známý insolv.správce mi tvrdíže ty 3000budou strhávat tři roky ,tak nevím.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

srážka z Vašeho důchodu Vám bude prováděna po celou dobu Vašeho oddlužení, pakliže Vám bude oddlužení schváleno splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Žaneta, 26.8.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat můžu si zažádat insolvence nebo osobní bankrot pokud nejsem zaměstnaná? Beru sirotčí důchod, přídavky na děti a příspěvek na bydlení. Děkuji za informaci
Dobrý den,

bude především záležet na tom, v jaké výši sirotčí důchod pobíráte. V rámci současné právní úpravy oddlužení musíte být schopna mít příjem v takové výši, abyste z něj byla schopna hradit alespoň tzv. minimální splátku, která činí 2.200,- Kč v případě oddlužení jednotlivce, popř. 3.300,- Kč v případě společného oddlužení manželů. K tomu je navíc třeba zmínit, že dle ust. § 412 odst. 1 písm. h) insolvenčního zákona ve spojení s ust. § 412 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona má pak dlužník v oddlužení povinnost „vynaložit veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů.“

Pro více informací se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

lubomir, 15.8.2019
dobrý den zažádal jsem o insolvenci a chtěl bych se zeptat jak je to když platím nájem a další pohledávky dá se říct že živím celou rodinu manželka je na materske a mame deti to nam vezmou aj penize na najem?
Dobrý den,

výši srážky, která Vám bude v oddlužení prováděna z Vašich příjmů, si můžete orientačně vypočítat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Monika, 30.7.2019
Dobry den, partner ma jiz rok a pul insolvenci. Dvacet let dela velice tezkou a psychicky narocnou praci. Co by to pro nej znameno, kdyz praci zmenil? Dela pro Svycarskou firmu, vyplatu ma vysokou, tez splatky svehp dluhu. Kdyz bude pracovat v místě bydliste bude mit min. o 30 000kc nizsi prijmy (mesicne mu odchazi 21000kc) Da se potom hnout splarkovym.kalendarem a prihlednout na zmenu pomeru? Tez mu soud vymeril ve stridave peci 6000kc jako vyzivne pro jeho deti. Ma je v peci 14 dni a ex manzelka stejnou dobu. Klesnou li mu financni moznosti nebude mit z ceho platit a uspokojovat veritele a tez vyzivne. Dekuji
Dobrý den,

dle ust. § 407 odst. 3 insolvenčního zákona platí, že "Rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře insolvenční soud i bez návrhu změní, jestliže se podstatně změnily okolnosti, které jsou rozhodující pro výši a další trvání stanovených měsíčních splátek."

Pokud byste potřebovali s touto záležitostí pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Žaneta, 13.7.2019
Zdravím mám 3 deti a nyni pracuji na smlouvu v TZ kde mám smlouvu na rok pote se mi prodlouzi na ďalší rok a až po 3letech dostanu smlouvu na dobu neurcitou.Mohu pozadat o insolvenci?Mám 9 exekuci a nyni mi stahuji 4500 mesicne z platu.Muj čistý príjem je 12500 plus daňový bonus na deti ve vysi 4200.Výživné v castce 1000 kc a prídavky na deti 1920kc.Dekuji za odpoveď
Dobrý den,

pokud Vám již nyní sráží z příjmů 4.500,- Kč měsíčně, pak byste měla splňovat předpoklady pro řešení úpadku oddlužením.

Neváhejte nás kontaktovat za účelem dohody ohledně dalšího postupu.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.