Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Tereza, 20.11.2019
Dobrý den mám povolené oddlužení a má mě navštívit správce jenže já bydlím u přítele a veškeré věci jsou jeho moje je max konvice na čaj a nějaké nádobí. A mám celkem strach aby mu třeba nevzali televizi nebo tak. Děkuju za odpověď
Dobrý den,

v tomto ohledu nemusíte mít žádné obavy, neboť majetek Vašeho partnera netvoří Vaši majetkovou podstatu, tudíž v rámci Vašeho insolvenčního řízení nemůže dojít k jeho zpeněžení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Roman, 16.11.2019
Dobrý den , chtěl jsem se zeptat . Dozvěděl jsem se , insolvenční zprávce dělá prohlídku bytu kde bydlím.
Nemám své bydlení a bydlím kde se dá, nebude to problém u insolvenčního zprávce.
Děkuji S pozdravem Horák Roman
Dobrý den,

v tomto ohledu problém s insolvenčním správcem nenastane. V oddlužení nezřídka navrhovatel nemá stálé bydlení, tudíž je třeba na tuto skutečnost insolvenčního správce pouze upozornit a následně postupovat dle jeho pokynů.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

, 30.10.2019
Dobrý den.
Ráda bych se zeptala.
Lze přejít na novou verzi insolvence když mám starou verzi?
Děkuji za odpověď.
Ilona


Dobrý den,

bohužel toto možné není, neboť dle platné právní úpravy se nové podmínky oddlužení vztahují pouze na insolvenční řízení, která byla zahájena a v nichž bylo rozhodnuto o úpadku dlužníka po 31. 5. 2019.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Blanka, 23.10.2019
Dobrý den.Mam insolvenci . S datovací smlouvou a k tomu pracují na Hpp. stravaji mi jak z práce tam ještě musím platit darovací smlouvu.Coz jako samozivitelka mi nic nezbývá. Zle to nějaká udělat abych platila méně. Takhle platím klidně i 8000kc .A pak jsem se chtěla zeptat zda když půjdu na brigádu jeslti mi můžou z toho brat také peníze.Dekuji za info.
Dobrý den,

pakliže je Váš příjem tvořen mzdou a darem dle uzavřené darovací smlouvy, podléhají oddlužení oba tyto příjmy. Dokud je darovací smlouva platná, je třeba, aby byla plněna. Pokud půjdete na brigádu, pak i takový příjem podléhá oddlužení a splátky splátkového kalendáře oddlužení z něj mají být hrazeny.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Kateřina, 15.10.2019
Dobrý den, můj přítel má schválenou insolvenci. V případě, že se vezmeme a on za doby trvání manželství zemře, přechází automaticky insolvence na mě????
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

v takovém případě nebudete účastníkem insolvenčního řízení, neboť tímto je pouze Váš partner. Pokud zemře, insolvenční soud insolvenční řízení zastaví.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Veronika, 6.10.2019
Dobrý den , obracím se na Vás s pár otázkami, snad se nebudete zlobit.
Jde mi o to, že bych se nerada dopustila něčeho v rozporu se zákonem, né vědomě, nýbrž mou neznalostí této problematiky. Také chápu, že toto nelze řešit všeobecně, ale individuálně v mé momentální situaci co se týče insolvenčního řízení.
Insolvenci mám 4.rokem, do insolvence jsem vstoupila, když jsem ještě s mým teď už manželem nebyla.
Manželství jsme uzavřeli 10.6.2017. Žádnou předmanželskou smlouvu bohužel nemáme, protože jsme absolutně netušili, že se nám naskytne tato možnost, kterou popíšu.

Manžel má možnost koupit byt, který by byl financován u úvěru od Buřinky, který mu banka nabídla. Bance jsem situaci samozřejmě ihned sdělila, že já jakožto teď už jeho manželka jsem v insolvenci. Nemají stím problém, paní mi to popsala tak, že úvěr bude napsaný na manžela a já pouze poděpíšu, že o tom vím. To je moje první otázka - není toto nějaký problém? S manželem jsme toto samozřejmě hodně probírali - celou naši finanční situaci.
Kupní smlouva by byla psaná na manžela, protože to on by byt koupil z půjčených finančních prostředků. Chápu, že uzavřením manželství vzniká SJM, jen mi jde o to, aby kvůli mé insolvenci, se kterou on nemá absolutně nic společného, nepřišel o tento byt.
Bydlíme aktuálně v nájmu, ten nám chtějí zvýšit a splátka toho úvěru je o něco menší, než nájem, který nám bude zvýšen. Navíc máme malou dceru, a asi chápete, že každá koruna dobrá.

Jde o to, že jsem již dost ponaučená a insolvenci chci doplatit slušně a samozřejmě nechci řešit nějaké problémy a dělat tak problémy i manželovi.


Mockrát Vám děkuji a nezlobte se.
Dobrý den,

dle ust. § 412 odst. 1 písm. g) insolvenčního zákona platí, že po dobu schváleného oddlužení na sebe nesmíte přijímat nové závazky, které byste nemohla v době jejich splatnosti splnit. V opačném případě může takové jednání vést ke zrušení schváleného oddlužení. Jinými slovy, samotný fakt, že podepíšete prohlášení, že souhlasíte s dluhem Vašeho manžela nebude mít na Vaše oddlužení negativní vliv. Problém by byl, kdybyste si na sebe vzala závazek, který byste následně nesplnila a ten se tak ocitl po splatnosti. Takové jednání by mohlo vést ke zrušení schváleného oddlužení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Markéta, 6.10.2019
Dobrý den
Mám podány návrh na insolvenci. Jak hodně ovlivní soud fakt že některé dluhy vznikli i z hraní automatů.
Dobrý den,

takovou otázku bude insolvenční soud posuzovat individuálně vzhledem ke konkrétním okolnostem Vašeho případu, nicméně měl by přihlédnout k právnímu názoru Nejvyššího soudu ČR vyjádřenému v rozhodnutí č.j. 29 NSČR 32/2011-B-37 ze dne 28. 3. 2012, cit.: „posouzení, zda dlužník (ne) sleduje podáním návrhu na oddlužení nepoctivý záměr je logicky navázáno na hodnocení skutečností, které se udály v určitém časovém rámci, zpravidla před zahájením insolvenčního řízení. Přitom je třeba mít na paměti, že o způsobu řešení svého úpadku oddlužením typově žádají i osoby, které si úpadkovou situaci (nebo hrozící úpadek) přivodily do jisté míry lehkomyslným, marnotratným nebo obecně málo zodpovědným přístupem ke svým majetkovým záležitostem (počínaje tzv. řetězením úvěrů a půjček a konče třeba i utrácením peněz v hracích automatech), ale v určité fázi života (zpravidla časově úzce propojené dobou zahájení insolvenčního řízení) se rozhodly tento přístup změnit a své ekonomické potíže řešit smysluplnou cestou v insolvenčním řízení. Je-li taková proměna opravdová (o čemž by se měl insolvenční soud přesvědčit v insolvenčním řízení ve vazbě na vše, co v něm vyšlo najevo, … není důvod vylučovat dlužníka priory z režimu oddlužení.“

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Jiři, 5.10.2019
přeji hezky den chci se zeptat ročni vyučtovani dani taky seberou na splatky věřitelum děkuji za odpověd
Dobrý den,

ano, takový příjem je brán jakožto mimořádný příjem, který je třeba použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře Vašeho oddlužení. K tomu srov. např. právní závěry vyjádřené v usnesení Vrchního soudu v Praze č.j. MSPH 93 INS 19653/2011, 1 VSPH 241/2013-B-50.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Martin, 23.9.2019
Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nejsem schopen hradit splátky úvěrů, ale bydlím s rodinou v rodinném domku, na který splácím hypotéku, je možné podat návrh na odlužení s tím, že bych dále splácel hypotéku a nemusel prodávat RD?
Dobrý den,

co se týče rizika prodeje této nemovitosti, záleží především na tom, jaká je tržní cena nemovitosti, výše hypotéky, celková výše Vašich dluhů i výše Vašich příjmů. V každém případě je třeba počítat se skutečností, že věřitel hypotečního úvěru bude v rámci insolvenčního řízení vystupovat jakožto zajištěný věřitel, tudíž má právo insolvenčnímu správci dát pokyn k prodeji Vaší nemovitosti. Stejně tak ale tohoto práva využít nemusí a Vaše nemovitost se na jeho pokyn prodávat nebude. Nicméně se jedná o poměrně komplikovanou záležitost, kterou by bylo vhodné projednat osobně, proto se na nás neváhejte obrátit, abychom spolu vše projednali. Důležité bude zejména se zajištěným věřitelem vyjednat, zda (a za jakých podmínek) nebude při oddlužení prodej Vaší nemovitosti požadovat. V tomto jednání Vám budeme rádi nápomocni!

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Josef, 6.9.2019
Dobrý den,je mi víc ja 65.Oddlužení mi bylo soudem schváleno.Posílám určenému i.správci těch cca 1100 kč/měsíčně.SSZ mi však stále strhává z dúchodu přes 3000 kč prý až to nabyde právní moci a známý insolv.správce mi tvrdíže ty 3000budou strhávat tři roky ,tak nevím.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

srážka z Vašeho důchodu Vám bude prováděna po celou dobu Vašeho oddlužení, pakliže Vám bude oddlužení schváleno splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.