Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb ADKINS Legal, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Soňa, 25.3.2018
Dobrý den,

po rozvodu jsem zůstala bez prostředků, musela jsem si vzít úvěr na nájem bytu, zařízení apod. nyní mám pouze jeden úvěr u banky Moneta ve výši 400 000,-. Spolu s úroky a s poplatky celková částka dluhu je přes půl milionu. Jsem sama a splácím měsíčně 6000. Mám ale obavu, že pokud např. přijdu o práci, nebudu schopna úvěr splácet. K tomu ještě platím nájem 10000,- telefon a pojištění. Existuje nějaká možnost na insolvenci, a nebudu na tom ještě hůře? Je mi 58 let a ráda bych byla v důchodu bez úvěru. Za odpověď a radu děkuji. Soňa.
Dobrý den, paní Soňo,

děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence.

Abyste o oddlužení mohla úspěšně žádat, musíte se mj. nacházet ve stavu tzv. úpadku nebo hrozícího úpadku. Např. je třeba mít závazky vůči minimálně dvěma různým věřitelům. Pokud máte závazek pouze vůči věřiteli Moneta Money Bank a nemáte žádný jiný závazek vůči žádnému jinému věřiteli (ani takový, který byste doposud třeba normálně řádně a včas věřiteli splácela), pak bohužel není dle současné právní úpravy možné o oddlužení úspěšně požádat.

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na mém telefonním čísle 608 313 113 (stačí mě prozvonit, obratem Vám zavolám zpět).

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
www.nemamdluhy.cz

Alena, 17.3.2018
Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz zamestnavatel vyhlasi osobni bankrot maji zamestnanci v tomto pripade narok na nahradu mzdy a odstupneho na uradu prace.Dekuji za odpoved Alena
Dobrý den, paní Aleno,

děkujeme za Váš dotaz ohledně insolvence.

Informace k postupu při platební neschopnosti (insolvenci) zaměstnavatele lze nalézt např. zde: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava.

Pokud byste potřebovala s danou záležitostí pomoci, neváhejte nás kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Slavka V., 15.3.2018
Dobry den chtela jsem se zeptat u nas v praci mame novou ucetni a ta mi nestrhla dve splatky na insolvenci muze mi insolvencni soud zrusit insolvenci i kdyz mam bez mala zplaceno 100%?
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně oddlužení.

Pokud Vám byla provedena srážka z příjmů v nesprávné výši (resp. nebyla provedena vůbec), lze očekávat, že Vás bude kontaktovat insolvenční správce a bude se domáhat, abyste vzniklý dluh na srážkách uhradila na účet majetkové podstaty. Pokud takto nebudete schopna učinit najednou, bylo by vhodné, abyste se se správcem dohodla, že vzniklý dluh na splátkách oddlužení uhradíte postupně v rámci splátek (pokud s tím bude správce souhlasit).

Než soud rozhodne o zrušení Vašeho oddlužení, musí Vás nejprve předvolat na jednání, na kterém případně můžete zrušení Vašeho oddlužení zvrátit.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Vojtech S., 7.3.2018
Zdravim, potreboval bych vedet kolik penez mi zustane kdyby mi bylo schvaleno oddluzeni. Jedna se o spolecne oddluzeni manzelu, kdy cisty prijem mame dohromady 40 000kc, dluhy ve vysi 1 000 000 v peci mame tri deti a ja jeste platim 1 800kc alimenty. Jen nase naklady na bydleni cini 13 000kc. Takze podle orientacni kalkulacky by mi zustalo na vydaje asi 5 000kc, coz mi prijde pro 5-ti clennou rodinu malo
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně společného oddlužení manželů.

V rámci společného oddlužení manželů je třeba počítat nezabavitelnou částku příjmů, která Vám bude po dobu oddlužení zůstávat, z každého příjmu zvlášť (tj. zvlášť z Vašeho příjmu a zvlášť z příjmu Vaší manželky), nikoliv ze součtu těchto dvou příjmů. Orientační výpočet si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Pavla M., 6.3.2018
Dobry den,chtela bych se zeptat kdyz budu mit drive jak po dobu 5-ti let zaplaceny dluh mohu zazadat o ukonceni insolvence? Dekuji za odpoved
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně "ukončení insolvence".

V případě, že se Vám v rámci splátkového kalendáře oddlužení podaří uhradit 100 % zjištěných pohledávek Vašich nezajištěných věřitelů, pak Vaše oddlužení automaticky úspěšně skončí. V případě, že se tomu tak neděje, bylo by vhodné, abyste na uvedenou skutečnost upozornila Vašeho insolvenčního správce, potažmo přímo insolvenční soud, který následně vydá usnesení o splnění oddlužení a osvobodí Vás od placení dluhů. Váš osobní bankrot tak bude zdárně ukončen.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Petronela, 28.2.2018
Dobry den. Chci se zeptat kdyz sem v insolvenci a v kvetnu bude rok mohla bych zazadat o znizeni splatky? Sem rozvedena s 1 ditetem a nechavaj mi zivotne minimum jinak vse mi berou. Dekuji za informaci.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Za určitých podmínek je možné žádat o snížení splátky oddlužení také v průběhu již schváleného oddlužení, avšak potřebovali bychom znát podrobnosti Vašeho insolvenčního řízení.

Pokud máte zájem o naši právní pomoc, můžete mě kontaktovat na tel. čísle 608 313 113 nebo na e-mailu soucek@aksolvia.cz.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Marian, 26.2.2018
Dobry den, chci se zeptat mam exekuci na plat vise exekuce je 190 000kc bez uroku jeste mimo to mam dluh 60 000 kc u Providentu, oplati se mi jit do Insolvence?
Vydelavam 35 000kc.zustava mi 11.000
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně oddlužení.

Za účelem zodpovězení Vašeho dotazu k oddlužení bychom potřebovali znát více informací ohledně Vašeho případu. Mohli bychom Vás v uvedené věci telefonicky kontaktovat?

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Jaroslava F., 22.2.2018
Přeji hezký den,
chtěla jsem se zeptat, jestli lze do dluhů pro oddlužení zahrnout půjčku od sestry a od rodičů a jestli stačí písemné potvrzení o půjčce nebo musí být písemná smlouva. Musí být toto potvrzení nebo smlouva ověřená?
S pozdravem
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Zajisté, při sestavování seznamu svých závazků pro insolvenční řízení jste povinna do seznamu závazků uvést veškeré závazky vůči všem svým věřitelům, tedy i vůči osobám blízkým. Za účelem jednoduššího přihlášení pohledávky ze strany těchto věřitelů bych doporučoval, abyste měli k dispozici nějaké písemné doklady prokazující skutečnost, že půjčka skutečně byla poskytnuta.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Bártová, 19.2.2018
Dobrý den,mám otázku můžu si podat k soudu žádost o zvýšení alimentů pokud je můj bývalý v insolvenci děkuji Bártová
Vážená paní Bártová,

děkujeme za Váš dotaz.

Zajisté, žádost o zvýšení výživného je možné podat i přes skutečnost, že u otce dítěte probíhá insolvence.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Šárka, 18.2.2018
Dobrý den,
chci se zeptat jak probíhá insolvence když:
- společný dluh platíme s exmanželem rozdílnou dobu (on od 2015 a já od 2016) on má dluh 326.000 Kč já
319.000 Kč ,každý máme jiného insolvenčního správce. Dluh narostl z půjčky 150.000 Kč. Zaplaceno doposud on 96.500 Kč , já 224.000 Kč.

Děkuji


Dobrý den,

v tomto případě by bylo vhodné, abyste každý svého insolvenčního správce upozornil na skutečnost, že je závazek splácen v rámci dvou paralelně vedených insolvenčních řízeních, neboť se stále jedná o jeden závazek - tj. pokud byste jej např. Vy v rámci svého oddlužení splatila, pak by se tento věřitel musel obratem "odhlásit" taktéž z manželova insolvenčního řízení.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček