Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Jitka, 9.5.2019
Dobrý den,
četla jsem, že od června 2019 se mění výše nezabavitelné částky na dvojnásobek.
Pokud je to tak, vztahuje se novela zákona i na osoby, které již v insolvenci jsou?
Zbývá nám cca ještě rok a zvýšení nezabavitelné částky, tudíž zvýšení skutečného příjmu by nám velmi pomohlo.
Děkuji za odpověď. Čepová
Dobrý den,

ano, tato nová právní úprava se vztahuje též na osoby, u kterých již oddlužení probíhá.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Jirka, 1.5.2019
Dobrý den chtěl bych se optat nyní mám vše zaplacené insolventní správce vydal zaplacení 100% za jakou dobu soud rozhodne o ukončení, děkuji za odpověď
Dobrý den,

insolvenční soud by měl o splnění Vašeho oddlužení rozhodnout bez zbytečného odkladu.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Martin, 1.5.2019
Dobrý den, jsem v insolvenci a zemřel mi táta. Bohužel v dědictví zůstanou především dluhy. Jak se postupuje v tomto případě? Mohu odmítnout dědictví nebo musím přijmout, ikdyž jsou to dluhy, děkuji za odpověď ????
Dobrý den,

dle § 412 odst. 3 insolvenčního zákona platí, že "Právní úkon, kterým dlužník za trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře odmítne přijetí daru nebo dědictví bez souhlasu insolvenčního správce, je neplatný. Totéž platí, jestliže dlužník uzavře bez souhlasu insolvenčního správce dohodu o vypořádání dědictví, podle které má z dědictví obdržet méně, než činí jeho dědický podíl. Má se za to, že dlužník, který za trvání účinků schválení oddlužení neodmítne dědictví, uplatnil výhradu soupisu."

Na základě uvedeného Vám proto doporučujeme se neprodleně spojit s Vaším insolvenčním správcem a dále postupovat na základě jeho pokynů.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Petra, 24.4.2019
Dobrý den,
Jsem v insolvenci a jsem na mateřské.
Má otázka zní co pro mě znamená, když jsem zapomněla poslat na soud a svému správci, přiznání příjmu, které se vždy posílá v září a v březnu?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

doporučoval bych Vám neprodleně toto pochybení napravit, aby z něj insolvenční soud nevyvodil důvod ke zrušení Vašeho oddlužení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Michal, 24.4.2019
Dobrý den,

Mám insolvenci splátkovým kalendářem. Jsem Zaměstnaný a nově budu pobírat i částečný invalidní důchod.
To znamená že samozřejmě mi budou srazet že mzdy jak doposud a budou mi srazet i s důchodu?
Jaký je přesný postup.
Děkuji.
Dobrý den,

ano, v insolvenčním řízení se provádí srážka ze mzdy i z invalidního důchodu - samozřejmě v závislosti na výši těchto příjmů.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Alena, 14.4.2019
Dobrý den,mohu na sebe vyhlásit osobní bankrot ,když mám úver a ručiteli jsou moji rodiče?Děkuji za odpověď
Dobrý den,

ano, to můžete, nicméně je třeba počítat s tím, že věřitel se v takovém případě velice pravděpodobně obrátí na rodiče s žádostí o plnění jejich ručitelského závazku.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Katerina, 25.3.2019
Dobry den chtěla jsem se zeptat.Když pobírám po manželovi vdovský duchod je to jen na rok poté se dávky snižují..Mužu ho počítat jako příjem k platu pro oddlužení děkuji.
Dobrý den,

ano, vdovský důchod je uveden mezi příjmy, které podléhají výkonu rozhodnutí. Je tedy třeba, aby srážka za účelem plnění splátkového kalendáře oddlužení byla srážena i z něj.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

, 15.3.2019
Dobrý den, je možné při insolvenci pracovat v zahraničí ikdyž by mi byl plat poukazován na zahraniční účet? Děkuji za odpověď
Dobrý den,

ano, toto možné je, avšak příjem musíte přiznat a bude Vám z něj prováděna srážka ve prospěch splátkového kalendáře Vašeho oddlužení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Věra, 14.3.2019
Dobrý den , mám s manželem insolvenci a dluh splácíme společně . Máme posledních 6.měsíců splácení. Jelikož jsme v rozvodovém řízení jak moc ovlivní rozvod naše společné splácení? Pokud se manžel chce po rozvodu ihned oženit bude platit i jeho nová paní? Děkuji za odpověď
Dobrý den,

budoucí manželka splácet oddlužení splácet nebude. Váš rozvod ovlivní především výši srážek, které Vám budou prováděny z příjmů, neboť nebude možno započítat druhého z manželů mezi vyživované osoby. Orientační výpočet si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Denisa, 13.3.2019
Dobrý den mám na vás otázku. Z jaké mzdy se odečítá insolvenční splátka? Tím myslím z hrubé,super hrubé,nebo z čisté mzdy? Děkuji za odpověď
Dobrý den,

srážka ze mzdy v rámci oddlužení se vždy vypočítá z čisté mzdy. Podrobnou metodiku výpočtu včetně kalkulačky pro provedení orientačního výpočtu najdete např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček