Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Martin S., 15.9.2018
Dobrý den,

prosím Vás, jak je definován v insolvenčním právu termín "čistý měsíční příjem". Jak se definice tohoto termínu vztahuje na fakt, že člověk například pobírá plný invalidní důchod? Je invalidní důchod čistým měsíčním příjmem? Může být krácen?

Děkuji Vám za odpověď.

Martin
Dobrý den Martine,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenčnímu právu.

Invalidní důchod (lhostejno zda plný nebo částečný) je tzv. příjmem, který podléhá výkonu rozhodnutí, tudíž je možné z něj provádět v rámci insolvenčního řízení srážky, samozřejmě pokud jeho výše je taková, že provádět srážky vůbec lze. Orientační výpočet si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Alena J., 12.9.2018
Dobrý den,

moje insolvence běží už 3 roky. Poctivě splácím, navíc mi přispívají rodiče. Vzhledem ke svému věku (34 let) mám nejvyšší čas plánovat rodinu. Co se stane, když během insolvence otěhotním?

Děkuji, Alena
Dobrý den, paní Aleno,

děkujeme za Váš dotaz k fungování insolvence.

Samotný fakt, že v průběhu oddlužení otěhotníte, nemá sám od sebe negativní dopad na průběh Vašeho oddlužení. Je však třeba zároveň mít na paměti, že musíte nadále splňovat podmínky schváleného oddlužení, tj. být schopna uhradit min. 30 % závazků svým nezajištěným věřitelům, potažmo min. 50 %, byla-li Vám schválena nižší než zákonem určená výše splátek oddlužení. Orientační výpočet výše srážky pro oddlužení při poklesu Vašeho příjmu si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Lukáš S., 10.9.2018
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mám možnost si zařídit internetovou přípojku nebo paušál na moje jméno, když jsem v oddlužení? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k oddlužení.

V tomto případě by to neměl být problém, neboť dlužník na sebe po dobu svého oddlužení nesmí brát pouze závazky, které není schopen plnit. Tudíž pokud tento závazek budete řádně a včas plnit, pak není problém jej ani v případě, že jste v oddlužení, uzavřít.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Jana V., 8.9.2018
Dobrý den,
Manžel má jednu exekuci mohl by si podat návrh na insolvenci nebo to v takovém případě nejde?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenci.

V případe Vašeho manžela bude třeba zkoumat, zda splňuje podmínky pro řešení úpadku oddlužením. Jedna z těchto podmínek je, že musí mít více věřitelů - tj. minimálně dva. Pokud je některý z jeho dluhů v exekuci a nejsou uhrazeny náklady exekuce soudního exekutora, pak by tato podmínka v jeho případě měla být splněna - neboť fakticky má věřitele dva (oprávněného z exekuce a soudního exekutora). Otázkou však samozřejmě zůstává, zda splňuje též další podmínky pro řešení svého úpadku oddlužením, což by bylo třeba spolu projednat.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Kurt L., 6.9.2018
Dobrý den.
Mám podanou žádost o insolvenci. Soud toto vyvěsil na insolvenčním rejstříku 31.8.2018. Dne 3.9.2018 mi exekutor obestavil běžný účet v bance. Někde jsem četl nebo slyšel,že už to nesměl. Je to pravda,pokud ano,jak ho přimět k deblokaci?
Děkuji
Dobrý den,

dle ust. § 109 odst. 2 insolvenčního zákona platí, že i po zahájení insolvenčního řízení může soudní exekutor činit úkony k zajištění dlužníkova majetku pro účely jeho postižení výkonem rozhodnutí nebo exekucí - tj. např. může být blokován Váš bankovní účet.

V případě dalších dotazů ohledně insolvenčního řízení se na nás neváhejte obrátit.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

dlouhá, 22.8.2018
jsem důchodkyně, bydlím ve společné domácnosti s přítelem. Pokud zažádám o osobní bankrot, nechci aby byl v tom zainteresován
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k osobnímu bankrotu.

V daném případě se Váš přítel nemusí ničeho obávat, neboť jeho osoby se Váš osobní bankrot nikterak týkat nebude.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů k osobnímu bankrotu nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Lukáš, 2.8.2018
Dobrý den, mám malej dotaz. Chci žádat o insolvenci a někde sem se dočetl že potřebují potvrzení o přijmu za poslední 3 roky.Nebude problém když jsem poslední rok nebyl oficialně zaměstnán a ani veden na uřadu práce? Děkuji za odpověd
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k vyhlášení insolvence.

Vámi uváděná skutečnost by neměla mít pro povolení oddlužení negativní vliv za předpokladu, že budete schopen soudu prokázat, že do budoucna budete disponovat dostačujícími příjmy k řádnému plnění splátkového kalendáře oddlužení. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že soud každý případ oddlužení posuzuje individuálně.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Kristýna, 31.7.2018
Dobrý den přítel má insolvenci. Má jí na 3 roky a 1.5 roku už jí splácí. Jak zjistí kolik %už má splaceno? Když už to bude více jak 30% dá se to ukončit dříve? Moc dekuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence.

Přehled plnění oddlužení Vašemu partnerovi poskytne ustanovený insolvenční správce.

Aby oddlužení ve formě plnění splátkového kalendáře skončilo dříve než za pět let, musí dlužník uhradit 100 % pohledávek přihlášených do jeho insolvenčního řízení. V opačném případě bude oddlužení trvat celých pět let.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

pavel, 20.7.2018
Dobrý den,
mám podanou žádost o insolvenci. Pořád mi věřitelé volají , nebo posílají upomínky. Dokonce mi vyhrožují soudem a exekucí.
Tohle všechno skončí schválením insolvence , nebo jen tím , že jsem podal žádost ?
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenci.

Dle ust. § 109 odst. 1 insolvenčního zákona platí, že od okamžiku zahájení insolvenčního řízení nemůže být provedena exekuce na Váš majetek, stejně tak věřitel není oprávněn podat proti Vám žalobu, nýbrž si musí pohledávku uplatnit přihláškou do Vašeho insolvenčního řízení, pokud se jedná o standardní pohledávky, které se v insolvenčním řízení uspokojují.

Dále dle ust. § 5 písm. d) insolvenčního zákona platí, že věřitelé jsou povinni zdržet se jednání, směřujícího k uspokojení jejich pohledávek mimo insolvenční řízení, tudíž pokud po Vás věřitelé nadále dluhy vymáhají, můžete se případně obrátit na insolvenční soud s požadavkem, aby jim v rámci dohlédací činnosti uložil povinnost zdržet se takového jednání.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Ivana, 17.7.2018
Dobrý den chci se zeptat soud schválil synovi insolvenci .Věřitel na něho podal trestní oznámení a.poslal to i k soudu . Nyní půjde k výslechu kvůli nepoctivého záměru dlužníka.Podstoupil i léčení kvůli hazardu. Může soud zrušit insolvenci.
Děkuji za odpověd
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se rizika zrušení oddlužení.

V daném případě bude soud ve věci rozhodovat dle svého uvážení, přičemž lze očekávat, že se bude především rozhodovat na základě výslechu Vašeho syna (proto si jej předvolal). Skutečnost, že podstoupil léčení své závislosti, mu nicméně dává reálnou šanci na záchranu oddlužení.

Pokud byste měli zájem o naši právní pomoc v dané věci (např. zastupování advokátem na nařízeném jednání), neváhejte nás kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.