Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Jakub, 24.9.2018
Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat je možné jít do oddlužení když mi je 24 let a nemám doložitelné příjmy za 3 roky?
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k oddlužení.

Vstup do oddlužení není limitován věkem, tudíž v tomto ohledu problém nebude. Stejně tak není nezbytně nutné, abyste byl po dobu tří let před vstupem do oddlužení zaměstnán.

Existuje však několik jiných podmínek, které musíte splňovat, pro řešení úpadku oddlužením. Pokud byste měl zájem o více informací k oddlužení, neváhejte nás kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Anna, 22.9.2018
Dobrý den mam dotaz pokud pracuji na smlouvu teprve rok.Je možné zažádat o oddlužení?A jestli je možné zažádat v době když jsem čerpala pujcku.?Děkuji.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Skutečnost, že jste v zaměstnání teprve rok, Vás automaticky nezbavuje možnosti požádat o oddlužení. Je však třeba splňovat i další podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu. Pokud byste měla zájem o právní pomoc s oddlužením, neváhejte nás kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Martin S., 15.9.2018
Dobrý den,

prosím Vás, jak je definován v insolvenčním právu termín "čistý měsíční příjem". Jak se definice tohoto termínu vztahuje na fakt, že člověk například pobírá plný invalidní důchod? Je invalidní důchod čistým měsíčním příjmem? Může být krácen?

Děkuji Vám za odpověď.

Martin
Dobrý den Martine,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenčnímu právu.

Invalidní důchod (lhostejno zda plný nebo částečný) je tzv. příjmem, který podléhá výkonu rozhodnutí, tudíž je možné z něj provádět v rámci insolvenčního řízení srážky, samozřejmě pokud jeho výše je taková, že provádět srážky vůbec lze. Orientační výpočet si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Alena J., 12.9.2018
Dobrý den,

moje insolvence běží už 3 roky. Poctivě splácím, navíc mi přispívají rodiče. Vzhledem ke svému věku (34 let) mám nejvyšší čas plánovat rodinu. Co se stane, když během insolvence otěhotním?

Děkuji, Alena
Dobrý den, paní Aleno,

děkujeme za Váš dotaz k fungování insolvence.

Samotný fakt, že v průběhu oddlužení otěhotníte, nemá sám od sebe negativní dopad na průběh Vašeho oddlužení. Je však třeba zároveň mít na paměti, že musíte nadále splňovat podmínky schváleného oddlužení, tj. být schopna uhradit min. 30 % závazků svým nezajištěným věřitelům, potažmo min. 50 %, byla-li Vám schválena nižší než zákonem určená výše splátek oddlužení. Orientační výpočet výše srážky pro oddlužení při poklesu Vašeho příjmu si můžete udělat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Lukáš S., 10.9.2018
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mám možnost si zařídit internetovou přípojku nebo paušál na moje jméno, když jsem v oddlužení? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k oddlužení.

V tomto případě by to neměl být problém, neboť dlužník na sebe po dobu svého oddlužení nesmí brát pouze závazky, které není schopen plnit. Tudíž pokud tento závazek budete řádně a včas plnit, pak není problém jej ani v případě, že jste v oddlužení, uzavřít.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Jana V., 8.9.2018
Dobrý den,
Manžel má jednu exekuci mohl by si podat návrh na insolvenci nebo to v takovém případě nejde?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k insolvenci.

V případe Vašeho manžela bude třeba zkoumat, zda splňuje podmínky pro řešení úpadku oddlužením. Jedna z těchto podmínek je, že musí mít více věřitelů - tj. minimálně dva. Pokud je některý z jeho dluhů v exekuci a nejsou uhrazeny náklady exekuce soudního exekutora, pak by tato podmínka v jeho případě měla být splněna - neboť fakticky má věřitele dva (oprávněného z exekuce a soudního exekutora). Otázkou však samozřejmě zůstává, zda splňuje též další podmínky pro řešení svého úpadku oddlužením, což by bylo třeba spolu projednat.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Kurt L., 6.9.2018
Dobrý den.
Mám podanou žádost o insolvenci. Soud toto vyvěsil na insolvenčním rejstříku 31.8.2018. Dne 3.9.2018 mi exekutor obestavil běžný účet v bance. Někde jsem četl nebo slyšel,že už to nesměl. Je to pravda,pokud ano,jak ho přimět k deblokaci?
Děkuji
Dobrý den,

dle ust. § 109 odst. 2 insolvenčního zákona platí, že i po zahájení insolvenčního řízení může soudní exekutor činit úkony k zajištění dlužníkova majetku pro účely jeho postižení výkonem rozhodnutí nebo exekucí - tj. např. může být blokován Váš bankovní účet.

V případě dalších dotazů ohledně insolvenčního řízení se na nás neváhejte obrátit.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

dlouhá, 22.8.2018
jsem důchodkyně, bydlím ve společné domácnosti s přítelem. Pokud zažádám o osobní bankrot, nechci aby byl v tom zainteresován
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k osobnímu bankrotu.

V daném případě se Váš přítel nemusí ničeho obávat, neboť jeho osoby se Váš osobní bankrot nikterak týkat nebude.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů k osobnímu bankrotu nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Lukáš, 2.8.2018
Dobrý den, mám malej dotaz. Chci žádat o insolvenci a někde sem se dočetl že potřebují potvrzení o přijmu za poslední 3 roky.Nebude problém když jsem poslední rok nebyl oficialně zaměstnán a ani veden na uřadu práce? Děkuji za odpověd
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k vyhlášení insolvence.

Vámi uváděná skutečnost by neměla mít pro povolení oddlužení negativní vliv za předpokladu, že budete schopen soudu prokázat, že do budoucna budete disponovat dostačujícími příjmy k řádnému plnění splátkového kalendáře oddlužení. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že soud každý případ oddlužení posuzuje individuálně.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Kristýna, 31.7.2018
Dobrý den přítel má insolvenci. Má jí na 3 roky a 1.5 roku už jí splácí. Jak zjistí kolik %už má splaceno? Když už to bude více jak 30% dá se to ukončit dříve? Moc dekuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se insolvence.

Přehled plnění oddlužení Vašemu partnerovi poskytne ustanovený insolvenční správce.

Aby oddlužení ve formě plnění splátkového kalendáře skončilo dříve než za pět let, musí dlužník uhradit 100 % pohledávek přihlášených do jeho insolvenčního řízení. V opačném případě bude oddlužení trvat celých pět let.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček