Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb ADKINS Legal, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Jiří, 8.2.2020
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat od jaké doby se začína počitat doba oddlužení.
Jestli od prví splátky nebo od schválení oddlužení.

Předem Vám děkuji za odpověď.

S přatelským pozdravem Jiří
Dobrý den,

splátkový kalendář oddlužení se počítá od okamžiku úhrady první splátky.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Robert, 24.1.2020
Dobry den ,jsem v insol. vic nez 3roky.Muzu si za zadat soud ,aby mi zbytek dluhu prominul.
Dobrý den,

jelikož se na Váš případ vztahuje insolvenční zákon ve znění před 1. 6. 2019, je možné Vaše oddlužení ukončit dříve než za pět let splácení pouze tehdy, pokud byste uhradil 100 % svých dluhů.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Markéta, 8.1.2020
Dobrý den,

Rodiče jsou již třetím rokem v insolvenci, teď jim přišlo, že mají zaslat čestné prohlášení o vyživováných osobách s doložením našeho studia. Přístup k jejich dokumentům nemám, ale na internetu jsem si jejich insolvenci dohledala a zjistila, že doteď mají psané 3 vyživované osoby-sebe navzájem, mě a mého mladšího bratra. Já jsem ale ukončila studium již před rokem a půl, bratr letošní rok na konci srpna. Nemyslím si že by to bylo cílené, jen nevěděli, že to musejí doložit, až teď když jim přišel dopis. Jak se toto bude prosím řešit? Budou
muset dobu co již nejsme studenti, očež jim brali méně peněz doplácet nějak zpětně, nebo z toho můžou mít i větší problém, třeba zastavení oddlužení? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,

v takovém případě bylo chybou rodičů, že insolvenčnímu soudu a insolvenčnímu správci nenahlásili skutečnost, že již nadále netrvají jejich vyživovací povinnosti k dětem, neboť v takovém případě mohly být srážky z příjmů Vašich rodičů prováděny v nesprávné výši. Pakliže by tomu tak skutečně bylo, může být rodičům uložena povinnost rozdíl mezi nesprávnou a správnou výší srážek z příjmů vrátit insolvenčnímu správci, který by jej rozvrhl mezi věřitele. Rovněž může být z uvedeného důvodu oddlužení Vašich rodičů zrušeno. Pakliže by však rodiče předmětnou částku insolvenčnímu správci vrátili, mají šanci zrušení schváleného oddlužení zabránit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Martina, 8.1.2020
Jsem v invalidním důchodě a zatím mi chodí důchod na složenku protože mám exekuce. Měla jsem bankovní účet ale pokaždý mi byla zabavena celá částka. Když by mi soud povolil oddlužnění mohu si pak nechat znovu posílat důchod na účet?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

používání doposud blokovaného bankovního účtu bychom Vám doporučili až od okamžiku pravomocného schválení Vašeho oddlužení, kdy dle platné právní úpravy musí ze zákona dojít ke zrušení blokace Vašeho majetku, tedy i bankovního účtu. V každém případě Vám rovněž doporučujeme si skutečnost, zda došlo ke zrušení blokace bankovního účtu, ověřit v bance ještě před tím, než byste jej začala znovu používat.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Tereza, 20.11.2019
Dobrý den mám povolené oddlužení a má mě navštívit správce jenže já bydlím u přítele a veškeré věci jsou jeho moje je max konvice na čaj a nějaké nádobí. A mám celkem strach aby mu třeba nevzali televizi nebo tak. Děkuju za odpověď
Dobrý den,

v tomto ohledu nemusíte mít žádné obavy, neboť majetek Vašeho partnera netvoří Vaši majetkovou podstatu, tudíž v rámci Vašeho insolvenčního řízení nemůže dojít k jeho zpeněžení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Roman, 16.11.2019
Dobrý den , chtěl jsem se zeptat . Dozvěděl jsem se , insolvenční zprávce dělá prohlídku bytu kde bydlím.
Nemám své bydlení a bydlím kde se dá, nebude to problém u insolvenčního zprávce.
Děkuji S pozdravem Horák Roman
Dobrý den,

v tomto ohledu problém s insolvenčním správcem nenastane. V oddlužení nezřídka navrhovatel nemá stálé bydlení, tudíž je třeba na tuto skutečnost insolvenčního správce pouze upozornit a následně postupovat dle jeho pokynů.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

, 30.10.2019
Dobrý den.
Ráda bych se zeptala.
Lze přejít na novou verzi insolvence když mám starou verzi?
Děkuji za odpověď.
Ilona


Dobrý den,

bohužel toto možné není, neboť dle platné právní úpravy se nové podmínky oddlužení vztahují pouze na insolvenční řízení, která byla zahájena a v nichž bylo rozhodnuto o úpadku dlužníka po 31. 5. 2019.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Blanka, 23.10.2019
Dobrý den.Mam insolvenci . S datovací smlouvou a k tomu pracují na Hpp. stravaji mi jak z práce tam ještě musím platit darovací smlouvu.Coz jako samozivitelka mi nic nezbývá. Zle to nějaká udělat abych platila méně. Takhle platím klidně i 8000kc .A pak jsem se chtěla zeptat zda když půjdu na brigádu jeslti mi můžou z toho brat také peníze.Dekuji za info.
Dobrý den,

pakliže je Váš příjem tvořen mzdou a darem dle uzavřené darovací smlouvy, podléhají oddlužení oba tyto příjmy. Dokud je darovací smlouva platná, je třeba, aby byla plněna. Pokud půjdete na brigádu, pak i takový příjem podléhá oddlužení a splátky splátkového kalendáře oddlužení z něj mají být hrazeny.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Kateřina, 15.10.2019
Dobrý den, můj přítel má schválenou insolvenci. V případě, že se vezmeme a on za doby trvání manželství zemře, přechází automaticky insolvence na mě????
Děkuji za odpověď
Dobrý den,

v takovém případě nebudete účastníkem insolvenčního řízení, neboť tímto je pouze Váš partner. Pokud zemře, insolvenční soud insolvenční řízení zastaví.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Veronika, 6.10.2019
Dobrý den , obracím se na Vás s pár otázkami, snad se nebudete zlobit.
Jde mi o to, že bych se nerada dopustila něčeho v rozporu se zákonem, né vědomě, nýbrž mou neznalostí této problematiky. Také chápu, že toto nelze řešit všeobecně, ale individuálně v mé momentální situaci co se týče insolvenčního řízení.
Insolvenci mám 4.rokem, do insolvence jsem vstoupila, když jsem ještě s mým teď už manželem nebyla.
Manželství jsme uzavřeli 10.6.2017. Žádnou předmanželskou smlouvu bohužel nemáme, protože jsme absolutně netušili, že se nám naskytne tato možnost, kterou popíšu.

Manžel má možnost koupit byt, který by byl financován u úvěru od Buřinky, který mu banka nabídla. Bance jsem situaci samozřejmě ihned sdělila, že já jakožto teď už jeho manželka jsem v insolvenci. Nemají stím problém, paní mi to popsala tak, že úvěr bude napsaný na manžela a já pouze poděpíšu, že o tom vím. To je moje první otázka - není toto nějaký problém? S manželem jsme toto samozřejmě hodně probírali - celou naši finanční situaci.
Kupní smlouva by byla psaná na manžela, protože to on by byt koupil z půjčených finančních prostředků. Chápu, že uzavřením manželství vzniká SJM, jen mi jde o to, aby kvůli mé insolvenci, se kterou on nemá absolutně nic společného, nepřišel o tento byt.
Bydlíme aktuálně v nájmu, ten nám chtějí zvýšit a splátka toho úvěru je o něco menší, než nájem, který nám bude zvýšen. Navíc máme malou dceru, a asi chápete, že každá koruna dobrá.

Jde o to, že jsem již dost ponaučená a insolvenci chci doplatit slušně a samozřejmě nechci řešit nějaké problémy a dělat tak problémy i manželovi.


Mockrát Vám děkuji a nezlobte se.
Dobrý den,

dle ust. § 412 odst. 1 písm. g) insolvenčního zákona platí, že po dobu schváleného oddlužení na sebe nesmíte přijímat nové závazky, které byste nemohla v době jejich splatnosti splnit. V opačném případě může takové jednání vést ke zrušení schváleného oddlužení. Jinými slovy, samotný fakt, že podepíšete prohlášení, že souhlasíte s dluhem Vašeho manžela nebude mít na Vaše oddlužení negativní vliv. Problém by byl, kdybyste si na sebe vzala závazek, který byste následně nesplnila a ten se tak ocitl po splatnosti. Takové jednání by mohlo vést ke zrušení schváleného oddlužení.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček