Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Matěj, 13.7.2018
Dobrý den,nemám movitý ani nemovitý majetek,mohu požádat o oddlužení??
Děkuji Matěj
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně oddlužení.

O oddlužení samozřejmě můžete žádat i v případě, že jste nemajetný, vlastnictví majetku není podmínkou pro vstup do oddlužení.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Petr, 10.7.2018
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je možné mít bankovní účet, vedený na své vlastní jméno, pokud už mi bylo oddlužení schváleno.

Děkuji Petr M.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz z oblasti fungování insolvence.

Pokud Vaše oddlužení bylo schváleno plněním splátkového kalendáře, pak si můžete zřídit na své jméno bankovní účet a používat jej bez obav z toho, že by peněžní prostředky na tomto účtu mohly být postiženy provedením exekuce za účelem vymožení některé z pohledávek, které byly přihlášené do Vašeho insolvenčního řízení.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Roman, 10.7.2018
Chtěl bych se zeptat zda je podmínkou dokládat přijmi az 3 roky zpětně od podání návrhu na insolvenci které nemám šanci doložit
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz týkající se podání návrhu na povolení oddlužení.

Doklady prokazující Vaše příjmy za poslední tři roky od sepsání návrhu na povolení oddlužení jsou skutečně zákonem požadovanou přílohou návrhu na povolení oddlužení. Pokud doklady nemáte k dispozici, nezoufejte, můžeme Vám pomoci je obstarat. Pokud jste v posledních třech letech žádné příjmy neměl, také to bez dalšího nemusí být nepřekonatelnou překážkou v přípustnosti oddlužení ve Vašem konkrétním případě.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Michaela, 2.7.2018
Dobrý den, máme s přítelem dluhy, já své dluhy platím ,ale on bohužel ne,jelikož už na to nestačí finance , chtěla bych se zeptat , zda je možné udělat insolvenci společně , vím,ze to jde pokud jsme manžele (jak dlouho musíme byt manžele aby sla udělat insolvence ? Pokud by jsme se vzali , přijde mi okamžitě exekuce na plat, kvůli jeho dluhum ) a stačí když má pouze brigadnickou smlouvu ? A musíme mít oba dva a více úvěru nebo stačí když já mám jeden a on tři ? Děkuji
Dobrý den,

velice Vám děkujeme za dotazy k insolvenci.

K Vašim dotazům:

- Společné oddlužení můžete úspěšně realizovat pouze v případě, když budete manželé ke dni, kdy dojde Váš společný návrh manželů na povolení oddlužení k soudu.

- Pokud uzavřete manželství, nemusíte se bát, že by exekutor mohl nařídit exekuční srážku ze mzdy pro vymožení dluhů Vašeho manžela z Vašeho příjmu.

- Za určitých okolností stačí, když budete mít pouze "brigádnickou smlouvu" (myšleno zřejmě dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti).

- Pokud budete o oddlužení žádat společně, pak je třeba, abyste společně měli více věřitelů (tj. alespoň dva) - tím je myšleno, aby alespoň jeden z Vás měl více věřitelů (alespoň dva), nemusíte oba.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Dana, 20.6.2018
Dobrý den,
Mám schválenou insolvenci, kterou platím. Vzhledem k tomu, že jsem momentálně na mateřské dovolené tak mi musela maminka souhlasit s darovací smlouvou. Bohužel se teď sama kvůli bývalému muži dostala fo problému.
Může si zažádat o insolvenci když ručí na mé?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paní Dano,

děkujeme za Váš dotaz v oblasti insolvence.

Skutečnost, že Vaše maminka figuruje jakožto dárce na darovací smlouvě v rámci Vašeho oddlužení ji a priory nevylučuje z možnosti podat na sebe k soudu návrh na povolení oddlužení. Bylo by však vhodné, abyste nám sdělila více podrobností k Vašemu případu, abychom jej mohli lépe posoudit.

V případě zájmu o naši právní pomoc nás neváhejte kontaktovat.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Veronika, 31.5.2018
Mám příjem ze zaměstnání, a pobírám ještě invalidní důchod 2.stupne přijdu i o ten pokud požádám o osobní bankrot. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz k osobnímu bankrotu.

V případě, že Váš osobní bankrot bude schválen formou plnění splátkového kalendáře, pak se za účelem výpočtu výše nezabavitelné částky příjmu a tedy i splátky oddlužení postižitelné příjmy (mezi které invalidní důchod patří) sčítají.

Existuje však možnost požádat soud v rámci osobního bankrotu o stanovení nižší než zákonem určené splátky oddlužení, v důsledku čehož by Vám měsíčně zůstávala vyšší částka na úhradu životních nákladů.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

František, 31.5.2018
Jsem v insolvenci. Mohu pracovat na DPP. Pracuji u bezpečnostní agentury na HPP a zaměstnavatel nemá pro mě práci za ty peníze jako dřív. Jsem pro ně drahý na daně a nechtějí mi ani přidat že mi to stejně vezme insolvence. Na DPP mám práce dost. Mám z toho pěkné nervy.
Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku ohledně fungování insolvenčního řízení.

Dle mého názoru je z hlediska plnění oddlužení lepší mít příjem z dohody o provedení práce, nežli nemít příjem žádný. Samozřejmě je třeba vykazovat příjem na dohodu o provedení práce v dostatečné výši, abyste splňoval podmínky schváleného oddlužení a nebylo Vám tak oddlužení zrušeno.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček

Monika, 22.5.2018
Dobry den mam dotaz schvalili mi insolvenci ale mam lroblem mam byt v osobnim vlastnictvi a pry mi hrozi ze mi ho vezmou muzu se zeptat jestli mam aspon nejakou sanci na to aby mi ho nevzali?? Nemela bych kde se svym synem bydlet bohuzel jsme se zadluzily i kvuli tohodle bytubyla jsem na dlouhodobe nemocenske a diki tomu jsem pak nemela prijmy vystacujici k tomu abych vse platila jak jsem mela tento byt jsem si koupila diki hypoteky cmss ale s nema se nedalo nejak domluvit a proto jsem sla i do insolvence dekuji za odpoved
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně zpeněžování bytu v insolvenčním řízení.

Primárně je třeba, abyste nám zodpověděla otázku, zda Vám bylo oddlužení schváleno formou plnění splátkového kalendáře nebo zpeněžením majetkové podstaty.

Pokud Vám bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, avšak Váš byt představuje předmět zajištění nějakého z Vašich dluhů, pak věřitel tohoto zajištěného dluhu skutečně může dát pokyn k tomu, aby se Váš byt v rámci Vašeho oddlužení prodal, na což Vás měl zpracovatel Vašeho návrhu na povolení oddlužení upozornit. Pokud je tomu tak, pak bude třeba se jedině se zajištěným věřitelem pokusit dohodnout, zda by byl ochoten za určitých podmínek ze svého požadavku na prodej Vašeho bytu ustoupit. V případě Vašeho zájmu o právní pomoc naší advokátní kanceláře mě neváhejte kontaktovat na telefonním čísle 608 313 113 (stačí pouze prozvonit, zavolám Vám zpět).

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Helena, 17.5.2018
Dobry den,
zhruba pred 1,5 rokem mi schvalilii oddluzeni a dnes se mi dostavil do schranky dopis, at dodam veskere sve prijmy za uplynule mesice. Muzu predlozit pouze vyplatni pasky a dorucit je na soudni podatelnu? V dopise jsem se nedocetla, kam presne prijmy zaslat. Dekuji za odpoved.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz z oblasti fungování oddlužení.

V případě, že máte schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře a byla jste vyzvána k doložení dokladů o svých příjmech, je třeba tyto doklady doručit jak soudu, tak i Vašemu insolvenčnímu správci, popř. i věřitelskému výboru, pokud byl ustanoven. Bližší informace a kontakty naleznete v insolvenčním rejstříku, kde si můžete vyhledat detaily Vašeho řízení. Internetová adresa je: isir.justice.cz.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček

Tomáš, 17.5.2018
Dobrý den,

vstoupil jsem do insokvencniho řízení jako nový věřitel za původního věřitele (odkup směnky). Je to dva roky a dnes se stala z mého dlužníka moje manželka. Je absurdní aby mi platila dluh. Nechci dále aby mi platila a jsem ochoten uspokojit v plné výši druhého věřitele. Jak postupovat?
Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně fungování insolvenčního řízení.

Pokud nemáte zájem, abyste nadále figuroval jakožto věřitel v daném insolvenčním řízení, můžete svoji pohledávku vzít z insolvenčního řízení zpět, tím Vaše účast v daném insolvenčním řízení skončí.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček