Odpovědi na nejčastější dotazy ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb ADKINS Legal, s.r.o.

Zodpovězené otázky

Markéta, 6.10.2019
Dobrý den
Mám podány návrh na insolvenci. Jak hodně ovlivní soud fakt že některé dluhy vznikli i z hraní automatů.
Dobrý den,

takovou otázku bude insolvenční soud posuzovat individuálně vzhledem ke konkrétním okolnostem Vašeho případu, nicméně měl by přihlédnout k právnímu názoru Nejvyššího soudu ČR vyjádřenému v rozhodnutí č.j. 29 NSČR 32/2011-B-37 ze dne 28. 3. 2012, cit.: „posouzení, zda dlužník (ne) sleduje podáním návrhu na oddlužení nepoctivý záměr je logicky navázáno na hodnocení skutečností, které se udály v určitém časovém rámci, zpravidla před zahájením insolvenčního řízení. Přitom je třeba mít na paměti, že o způsobu řešení svého úpadku oddlužením typově žádají i osoby, které si úpadkovou situaci (nebo hrozící úpadek) přivodily do jisté míry lehkomyslným, marnotratným nebo obecně málo zodpovědným přístupem ke svým majetkovým záležitostem (počínaje tzv. řetězením úvěrů a půjček a konče třeba i utrácením peněz v hracích automatech), ale v určité fázi života (zpravidla časově úzce propojené dobou zahájení insolvenčního řízení) se rozhodly tento přístup změnit a své ekonomické potíže řešit smysluplnou cestou v insolvenčním řízení. Je-li taková proměna opravdová (o čemž by se měl insolvenční soud přesvědčit v insolvenčním řízení ve vazbě na vše, co v něm vyšlo najevo, … není důvod vylučovat dlužníka priory z režimu oddlužení.“

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Jiři, 5.10.2019
přeji hezky den chci se zeptat ročni vyučtovani dani taky seberou na splatky věřitelum děkuji za odpověd
Dobrý den,

ano, takový příjem je brán jakožto mimořádný příjem, který je třeba použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře Vašeho oddlužení. K tomu srov. např. právní závěry vyjádřené v usnesení Vrchního soudu v Praze č.j. MSPH 93 INS 19653/2011, 1 VSPH 241/2013-B-50.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Martin, 23.9.2019
Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nejsem schopen hradit splátky úvěrů, ale bydlím s rodinou v rodinném domku, na který splácím hypotéku, je možné podat návrh na odlužení s tím, že bych dále splácel hypotéku a nemusel prodávat RD?
Dobrý den,

co se týče rizika prodeje této nemovitosti, záleží především na tom, jaká je tržní cena nemovitosti, výše hypotéky, celková výše Vašich dluhů i výše Vašich příjmů. V každém případě je třeba počítat se skutečností, že věřitel hypotečního úvěru bude v rámci insolvenčního řízení vystupovat jakožto zajištěný věřitel, tudíž má právo insolvenčnímu správci dát pokyn k prodeji Vaší nemovitosti. Stejně tak ale tohoto práva využít nemusí a Vaše nemovitost se na jeho pokyn prodávat nebude. Nicméně se jedná o poměrně komplikovanou záležitost, kterou by bylo vhodné projednat osobně, proto se na nás neváhejte obrátit, abychom spolu vše projednali. Důležité bude zejména se zajištěným věřitelem vyjednat, zda (a za jakých podmínek) nebude při oddlužení prodej Vaší nemovitosti požadovat. V tomto jednání Vám budeme rádi nápomocni!

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Josef, 6.9.2019
Dobrý den,je mi víc ja 65.Oddlužení mi bylo soudem schváleno.Posílám určenému i.správci těch cca 1100 kč/měsíčně.SSZ mi však stále strhává z dúchodu přes 3000 kč prý až to nabyde právní moci a známý insolv.správce mi tvrdíže ty 3000budou strhávat tři roky ,tak nevím.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,

srážka z Vašeho důchodu Vám bude prováděna po celou dobu Vašeho oddlužení, pakliže Vám bude oddlužení schváleno splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Žaneta, 26.8.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat můžu si zažádat insolvence nebo osobní bankrot pokud nejsem zaměstnaná? Beru sirotčí důchod, přídavky na děti a příspěvek na bydlení. Děkuji za informaci
Dobrý den,

bude především záležet na tom, v jaké výši sirotčí důchod pobíráte. V rámci současné právní úpravy oddlužení musíte být schopna mít příjem v takové výši, abyste z něj byla schopna hradit alespoň tzv. minimální splátku, která činí 2.200,- Kč v případě oddlužení jednotlivce, popř. 3.300,- Kč v případě společného oddlužení manželů. K tomu je navíc třeba zmínit, že dle ust. § 412 odst. 1 písm. h) insolvenčního zákona ve spojení s ust. § 412 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona má pak dlužník v oddlužení povinnost „vynaložit veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů.“

Pro více informací se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

lubomir, 15.8.2019
dobrý den zažádal jsem o insolvenci a chtěl bych se zeptat jak je to když platím nájem a další pohledávky dá se říct že živím celou rodinu manželka je na materske a mame deti to nam vezmou aj penize na najem?
Dobrý den,

výši srážky, která Vám bude v oddlužení prováděna z Vašich příjmů, si můžete orientačně vypočítat např. zde: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Monika, 30.7.2019
Dobry den, partner ma jiz rok a pul insolvenci. Dvacet let dela velice tezkou a psychicky narocnou praci. Co by to pro nej znameno, kdyz praci zmenil? Dela pro Svycarskou firmu, vyplatu ma vysokou, tez splatky svehp dluhu. Kdyz bude pracovat v místě bydliste bude mit min. o 30 000kc nizsi prijmy (mesicne mu odchazi 21000kc) Da se potom hnout splarkovym.kalendarem a prihlednout na zmenu pomeru? Tez mu soud vymeril ve stridave peci 6000kc jako vyzivne pro jeho deti. Ma je v peci 14 dni a ex manzelka stejnou dobu. Klesnou li mu financni moznosti nebude mit z ceho platit a uspokojovat veritele a tez vyzivne. Dekuji
Dobrý den,

dle ust. § 407 odst. 3 insolvenčního zákona platí, že "Rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře insolvenční soud i bez návrhu změní, jestliže se podstatně změnily okolnosti, které jsou rozhodující pro výši a další trvání stanovených měsíčních splátek."

Pokud byste potřebovali s touto záležitostí pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Žaneta, 13.7.2019
Zdravím mám 3 deti a nyni pracuji na smlouvu v TZ kde mám smlouvu na rok pote se mi prodlouzi na ďalší rok a až po 3letech dostanu smlouvu na dobu neurcitou.Mohu pozadat o insolvenci?Mám 9 exekuci a nyni mi stahuji 4500 mesicne z platu.Muj čistý príjem je 12500 plus daňový bonus na deti ve vysi 4200.Výživné v castce 1000 kc a prídavky na deti 1920kc.Dekuji za odpoveď
Dobrý den,

pokud Vám již nyní sráží z příjmů 4.500,- Kč měsíčně, pak byste měla splňovat předpoklady pro řešení úpadku oddlužením.

Neváhejte nás kontaktovat za účelem dohody ohledně dalšího postupu.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

majkl, 10.7.2019
Dobrý den,
je možné dle nových pravidel po cca 3,5 roku jednorázově doplatit zbylou částku za zbývající dobu 1,5 roku nebo je potřeba dodržet 5 let splácení? Jde mi o to, že bych mohl přítelkyni tuto částku poskytnout, aby se z insolvence vyvázala dříve. Po 5ti letech by měla mít splaceno cca 50% z celkové dlužné částky.
děkuji
majkl
Dobrý den,

aby oddlužení skončilo dříve než za pět let, je třeba uhradit 100 % závazků, pakliže k rozhodnutí o úpadku došlo před 1. 6. 2019.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.

Bara, 29.6.2019
Dobrý den, mam dotaz. Když u někoho byli exekutoři a označili elektroniku a nábytek, mezitím se dotyčný dostal do insolvence, muže poté přijít exekutor a zabavené věci si odnést? Děkuji moc za odpověď. B.
Dobrý den,

dle ust. § 109 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona platí, že výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek ve vlastnictví dlužníka, jakož i jiný majetek, který náleží do majetkové podstaty, lze nařídit nebo zahájit, nelze jej však provést. Pro pohledávky za majetkovou podstatou (§ 168) a pohledávky jim na roveň postavené (§ 169) však lze provést nebo vést výkon rozhodnutí či exekuci, která by postihovala majetek náležející do majetkové podstaty dlužníka, na základě rozhodnutí insolvenčního soudu vydaného podle § 203 odst. 5 a s omezeními tímto rozhodnutím založenými. Není-li dále stanoveno jinak, výkon rozhodnutí nebo exekuce se i nadále nařizuje nebo zahajuje a provádí proti povinnému,

Dle ust. § 109 odst. 2 insolvenčního zákona je pak blíže definováno, že "Úkonem, jímž se provádí výkon rozhodnutí nebo exekuce, není úkon učiněný k zajištění dlužníkova majetku pro účely jeho postižení takovým výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Se zahájením insolvenčního řízení se spojují také další účinky stanovené zákonem."

Exekutor tedy smí takový majetek zajistit - tj. odvést do exekučního skladu. Nesmí jej však zpeněžit.

S pozdravem


Mgr. Tomáš Souček
Advokátní kancelář Solvia, s.r.o.