Odpovědi na nejčastější otázky ohledně oddlužení

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pokud jste v předchozích odpovědích nenašli informace, které potřebujete, nebojte se nám napsat.

Uděluji souhlas s využitím svých osobních údajů pro účely kontaktování mé osoby v souvislosti s poskytováním právních služeb.
Seznámil/a jsem se s Ochranou osobních údajů v rámci poskytování služeb Advokátní kanceláří Solvia, s.r.o.

Zodpovězené otázky

marie jandová, 20.1.2016
Dobrý den chci se zeptat pred schvalenim oddluzeni jdou penize z viplaty do depozitare komu patri po schvaleni dekuji
Dobrý den paní Jandová,

děkujeme za Váš dotaz.

Předně je třeba bohužel konstatovat, že problematika deponovaných prostředků a jejich využití po schválení oddlužení splátkovým kalendářem není v praxi insolvenčních řízení řešena jednotně. Nejčastější právní názor je takový, že deponované prostředky patří dlužníku, který je však povinen je použít jakožto mimořádnou splátku nad rámec splátkového kalendáře oddlužení (viz ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona) , přičemž pokud by tak neučinil, může mu být schválené oddlužení zrušeno a na jeho majetek může být prohlášen konkurs. Ve své praxi jsme se však nejednou setkali s postupem, kdy byly deponované prostředky vyplaceny dlužníku, který je následně použil pro svoji potřebu, načež jeho oddlužení to nikterak neohrozilo. V každém případě mohu doporučit konzultovat tuto záležitost se stanoveným insolvenčním správcem a dbát v tomto směru jeho pokynů.

Pokud by Vás tato problematika zajímala podrobněji, dovolím si Vás odkázat na odborný článek asistenta soudce insolvenčního soudu, který naleznete na tomto odkazu: http://www.epravo.cz/top/clanky/jiny-mimoradny-prijem-v-oddluzeni-plnenim-splatkoveho-kalendare-98072.html

V případě jakýchkoliv dotazů se prosím neváhejte obrátit přímo na​ mé ​telefonní číslo 608 313 113 (stačí ​mě ​pouze prozvonit, obratem Vám zavolám na naše náklady zpět) nebo na e-mail: nemamdluhy@nemamdluhy.cz.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček​​
právní oddělení
Nemámdluhy s.r.o.
www.nemamdluhy.cz

Michala Salačová, 11.1.2016
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda když žiji s přítelem se kterým mám syna bude ohrožen jeho majetek i když s mými dluhy nechce mít nic společného?? děkuji za odpověď Salačová
Dobrý den paní Salačová,

děkujeme za Váš dotaz. Váš přítel se o svůj majetek nemusí obávat, neboť tento majetek nebude Vaším oddlužením nikterak ohrožen. Oddlužení se týká výhradně majetku (včetně příjmů), který patří Vám (k tomu blíže viz ust. § 205 a násl. insolvenčního zákona).

Pokud navíc budete navrhovat oddlužení ve formě plnění splátkového kalendáře (převažující forma oddlužení), pak je pravděpodobné, že ani o majetek, který vlastníte Vy, byste nepřišla. Zde by však bylo třeba Váš případ znát podrobněji, abych Vám mohl s jistotou odpovědět.

Výjimkou, kdy by majetek přítele mohl být v důsledku Vašeho oddlužení ohrožen, by byla situace, kdy by přítel svým majetkem zajistil některý z Vašich dluhů (např. kdybyste si vzala hypoteční úvěr, který by přítel zajistil nemovitostí v jeho vlastnictví).

V případě jakýchkoliv dotazů se prosím neváhejte obrátit přímo na​ mé ​telefonní číslo 608 313 113 (stačí ​mě ​pouze prozvonit, obratem Vám zavolám na naše náklady zpět) nebo na e-mail: nemamdluhy@nemamdluhy.cz.

S přáním pěkného dne


Mgr. Tomáš Souček​​
právní oddělení
Nemámdluhy s.r.o.
www.nemamdluhy.cz